Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?

S evropskou měnou nemají Chorvati problém. Horší jsou byty cizinců zakoupené jako investice

V Chorvatsku se letos sešly hned troje volby. Parlamentní už mají za sebou a před sebou ještě prezidentské a evropské. Hlasování o novém složení europarlamentu je tak v Chorvatsku kvůli vnitrostátním volbám trochu upozaděné. Při natáčení našeho seriálu k eurovolbám to zjistil náš reportér Jiří Klečka. A všiml si také, že podobně jako další země na jihu Evropy, i Chorvatsko v současnosti trpí odlivem mladých lidí do zahraničí.

„V Chorvatsku jsou oblasti – naštěstí mezi ně nepatří Rijeka –, kde nebyly dlouhou dobu žádné příležitosti pro mladé. Například region Slavonie, což je spíš venkovská oblast zaměřená na zemědělství. Tam pro mnoho lidí prostě nebyly dobře placené práce a právě tihle lidí se rozhodli emigrovat,“ říká mi v Rijece asi 30letý Igor v kavárně nedaleko přístavu. Dodává, že se ale podle něj situace v některých místech zlepšuje.

Práce díky evropským fondům

Čtěte také

V poslední době slýchám, že se regiony jako je Slavonie zlepšují, a je tam více příležitostí. Myslím, že je to jeden z pozitivních aspektů členství v Evropské unii. Lidi co tam zůstali, mohli začít pracovat díky evropským fondům,“ dodává.

Chorvatsko na začátku loňského roku přijalo jako svoji měnu euro. Někteří lidé si stěžovali, že se kvůli tomu výrazně zdražilo některé zboží. Podle ekonomky Mariny Dábič ze Záhřebské univerzity za to ale nemůže jen evropská měna:

Velká část firem, především ty ve službách, zvedla ceny asi tři měsíce nebo půl roku před zavedením eura. Takže se ceny opravdu zvedly.

Nedostupné bydlení

Nejvíc podle Mariny zdražilo ubytování, hlavně u pobřeží Jaderského moře a v hlavním městě. Právě v Záhřebu jsou podle ekonomky tisíce neobydlených bytů a nemovitostí, které majitelé koupili jako investici.

Vlastní bydlení je tak kvůli tomu pro většinu mladých rodin často nedostupné. Zvedly se hlavně ceny bytů a domů, někteří ekonomové říkají, že o 25-30 procent. Podle mě je to ale o dost víc.

Čtěte také

Například průměrná cena za metr čtvereční v novém bytě v Záhřebu byla předtím asi dva tisíce eur, tedy přes 50 tisíc korun. Teď, na některých místech, až dvojnásobek. není to ale jen eurem, myslím, že je to také nedostatkem bytů v hlavním městě. A také jsme otevřeni investicím a nákupům ze zahraničí, takže je to ovlivněné evropskou svobodou pohybu a  svobodou nákupu nemovitostí,“ popisuje ekonomka Marina.

Na euro byli Chorvati připraveni

I přesto si ale Chorvati na evropskou měnu zvykli a nemají s ní problém. Mají k tomu dokonce historické předpoklady.

Když jste se Chorvatů před přijetím evropské měny zeptali na cenu čehokoli, co bylo dražší než 1000 kun, většina lidí by vám odpověděla v eurech, a ještě předtím v německých markách. Byl to způsob jak se bránit proti inflaci… Takže tímhle způsobem byli Chorvati mentálně absolutně připraveni na euro,“ říká mi v Záhřebu novinář stanice N1 Domagoj Novokment. Dodává také, že právě evropská integrace pomohla zemi také v boji s korupcí.

Chorvatsko bylo první zemí, která do unie vstoupila přes nový systém postupného vyjednávání přístupových kapitol. V té době jsme udělali obrovské kroky v boji s korupcí. Bohužel od té doby, od vstupu do EU, v tomhle ohledu stagnujeme,“ uzavírá novinář Domagoj.

autoři: Ladislav Novák , agf
Spustit audio